Dá se postavit dřevostavba svépomocí? Nad touto otázkou jsem se dlouho rozmýšlel. Nakonec jsem to zkusil a tak vznikl i tento blog. Cesta to nebyla jednoduchá, dřevostavby jsou mnohem náročnější na provedení a na konstrukční detaily. Pokud potřebujete poradit se stavbou, nebo jenom třeba pokecat o stavbě jsem vám k dispozici.
Dřevěný dům
pátek 26. června 2015
VSTUP DO DOMU
Spodní 3 schody jsou z desek cetris tloušťky 24 mm, sešroubované vratovými šrouby. Podesty a opěrná zídka je také z těchto desek. Podesty jsou ve 3 vrstvách sešroubované křížem nerez vruty. Hlavní schody s podestou tvoří nosná konstrukce z modřínových fošen a trámů kotvené do betonových tvárnic závitovými tyčemi. Nášlapy jsou z pozinkovaných ocelových roštů. Zábradlí je z trubek na plot a výplet také z plotového pozinkovaného pletiva.
sobota 9. května 2015
TERASA
Protože pozemek kolem domu není nikde v rovině a dům na patkách má i všechny vstupní a francouzké dveře v různých úrovních výšek vůči terénu, musí být i terasa navazující na dům na patkách, aby toto převýšení srovnala a vytvořila rovinu. Nejprve jsem si ji nakreslil v autoCADu, potom zhruba rozměřil místa patek a pomocí benzínového zemního vrtáku navrtal otvory do hloubky cca 80cm, které jsem ještě ručně zvětšil na šířku ztraceného bednění. Celkem je 10 patek. Následovalo výškové a středové vytýčení, betonových zdících prvků od Presbetonu Simple Block, které tvoří patky. Jako první řada je použito ztracené bednění, kterým jsem si přesně srovnal terén pro patku a rozměřil přesnou výšku k vytýčení, aby mi vždy vyšly celé tvarovky Simple Block. Dále přišli na řadu modřínové fošny a trámy. Nakonec se nerezovými vruty přišroubovala modřínová terasová prkna tloušťky 28mm.
Zábradlí jsem zhotovil z pozinkovaných sloupků na plot a drátěného pletiva.
Zábradlí jsem zhotovil z pozinkovaných sloupků na plot a drátěného pletiva.
čtvrtek 12. března 2015
NÁKLADY NA TOPENÍ - ZDROJ TEPLA
Tak první zima téměř za námi a já mohu konečně posoudit z vlastní zkušenosti tepelné vlastnosti dřevostavby kvůli kterým jsem to také hlavně stavěl. Po 7 letech ve starém zděném domě, který jsem zrekonstruoval, ale i přesto jsem cítil, že to pořád není ono. Vždycky je to takový kompromis, nikdy to nebude jako dům nový. Protože jsem měl vždycky kladný vztah ke dřevu, i ve starém domě jsem se ním hodně obklopoval, tak jsme začal uvažovat o domě novém, nízkoenergetickém, kde jako hlavní konstrukční materiál bude dřevo. Po prostudování časopisů, internetu, navštěvování veletrhů a přednášek jsem se rozhodl. Všichni hlavně tvrdily jak je dřevostavba nenáročná na vytápění. Tak a dostávám se k věci. Po těchto úvahách jsem dospěl k názoru, že se nevyplatí do dřevostavby dělat drahé otopné soustavy, kde jejich návratnost by byla hodně dlouhá. Už od začátku jsem byl rozhodnut pro hlavní zdroj tepla krbová kamna, prostě teplo z ohně je jiné než z radiátoru a měli jsme je i ve starém domě. Pro lepší akumulaci tepla jsem zvolil 210kg těžká kamna značky LEDA. Jako záložní zdroj jsou sálavé přímotopy. Samozřejmě topit dřevem, je s tím spojena práce, nařezat, posekat, uklidit, ale doufal jsem, že spotřeba bude menší než ve starém domě a to se mi potvrdilo. Do této doby jsem za tuto zimu spálil cca 2,5 m3 dřeva, tedy spíše desek z lešení a přímotopy jsem nepoužil. Samozřejmě dům je téměř ideálně natočený vůči světovým stranám co se týče prosklení a tím pádem mi hodně pomáhá slunce, když tedy svítí tak se netopí vůbec i při mrazech, ale to je u nízkoenergetického domu většinou podmínkou. Dále opravdu pocitově vám stačí nižší teplota ve dřevostavbě než ve zděném domě, aby jste cítily stejnou tepelnou pohodu.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)