Dá se postavit dřevostavba svépomocí? Nad touto otázkou jsem se dlouho rozmýšlel. Nakonec jsem to zkusil a tak vznikl i tento blog. Cesta to nebyla jednoduchá, dřevostavby jsou mnohem náročnější na provedení a na konstrukční detaily. Pokud potřebujete poradit se stavbou, nebo jenom třeba pokecat o stavbě jsem vám k dispozici.
Dřevěný dům
pátek 25. října 2013
OPLÁŠTĚNÍ NOSNÝCH PŘÍČEK
Nosné příčky tvořené sloupkovou konstrukcí se stávají pevnýmy teprve tehdy až se opláští deskovým materiálem, většinou OSB deskami. Je to stejné jak obvodové stěny. Na vniřní nosné stěny jsem zvolil OSB 15mm od kronospanu. Dále zhotovil obložení z OSB desek do otvorů kde se budou montovat dveře a okna. Spoje se ještě přelepí airstop páskou.
OPLECHOVÁNÍ STŘECHY
Všechny kovové prvky jako oplechování, žlab, háky jsem zvolil z titanzinku. Důvod jednoduchý nechci to nikdy natírat. Vruty na oplechování se ještě zakryjí čepičkama. Ještě před oplechováním jsem položil geotextílii s gramáží 300g a po krajích vysypal kačírkem a dočasně po krajích položil latě proti jejich sesuvu. Tímto způsobem je to připraveno na střešní substrát a systémové věci kolem toho. Dále jsem přilepil kačírkovou lištu k EPDM fólii, kterou jsem vyrobil z hliníkového profilu tvaru L. Je sešroubováná z dvou kusů a v dolní části vyvrtané otvory pro odtok vody. Prodává se i navrtaná originál, ale cena je někde jinde. Vruty se přišroubovala okapová lišta a přelepila pásem vulkanizovaná gumy od dodavatele Firestone. Jejich systémy jako lepidla, spojovací prvky apod. fakt fungují perfektně.
pondělí 7. října 2013
STŘECHA KRYTINA
Na krytinu střechy jsem použil kaučukovou fólii EPDM od firmy Firestone. Výhoda od tohoto amerického výrobce je, že vám ji dodají až do šířky 15,25m a délky až 61m z jednoho kusu. Tím jsem se vyhnul spojování fólie a jestli jsem to během pokládky nikde nepropíchnul tak by to mělo být bez problému. Již dříve jsem ji použil na kůlně a slouží ok. Navíc je pružná až do -60 stupňů a životnost téměř neomezená. Velice ochotně s koupí a s montážními detaily mi pomohli ve firmě MADT v Ostravě a to konkrétně pan Rudek. Ještě jednou mu tímto děkuji.
pátek 4. října 2013
STŘECHA ZATEPLENÍ
Na palubkový záklop se položila nejprve černá difůzní fólie na ní přišla modrá parozábrana, která je v podstatě silný igelit. Spodní černá je tam z důvodu, že občas jsou vypadlé suky v palubkách tak aby nebyla zespodu vidět modrá fólie a taky tuto parozábranu chrání snad před prodřením od palubek vlivem jejich vlhkostního pohybu během času, no snad. Modrá fólie se po stranách k atice přilepila paropáskou. Jako tepelnou izolaci jsem zvolil nadkrokevní systém s PIR panelů tloušťky 200mm, v rozměrech 2400x1200mm, spojení na ozub a oboustraně potaženy hliníkovou fólií. Podle mého názoru je to v současné době to nejlepší na zateplení co můžete na střechu použít.
úterý 1. října 2013
ATIKA
Atika na domě bude vysoká 30cm, je tam z důvodu, aby hlína při dešti nestříkala na fasádu. Protože kostra domu je široká pouze 160mm a po doplnění vnější izolace a fasády bude mít 320mm, musel jsem atiku a odtokovou hranu rozšířit. Použil jsem OSB 25x675x2500mm a rozříznul ji podélně na půl.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)